Tänka, snabbt och långsamt – Köp som bok, ljudbok och e-bok
av Daniel Kahneman
Jämför och hitta det billigaste priset på Tänka, snabbt och långsamt innan du gör ditt köp. Köp som antingen bok, ljudbok eller e-bok. Tänka, snabbt och långsamt är skriven av Daniel Kahneman och gavs ut 2017-12-04.
Bokrums betyg: ⭐⭐⭐⭐⭐
Rek. pris: 59
Bok / Ebok
![]() | |
![]() |
Ljudbok
![]() | |
![]() |
Disclaimer: Ingen ljudbokstjänst har alla böcker i sitt sortiment och utbudet hos dessa kan komma att förändras. Försäkra dig därför om att just den tjänst du väljer har de böcker du är ute efter genom att göra en sökning på dess webbplats.
Information om Tänka, snabbt och långsamt
Här hittar du all information du kan tänkas vilja veta kring Tänka, snabbt och långsamt. Boken är skriven av författaren Daniel Kahneman. Volante är ansvarigt utgivande bokförlag och därmed de som gav ut boken. Utgivningsdatumet för Tänka, snabbt och långsamt var 2017-12-04.
Originalspråket som Daniel Kahneman skrev och gav ut boken på var Svenska. Dess genre är vilket ger den Doeba som SAB. Boken finns i flera olika versioner men dess vanligaste format är Pocket.
Om du vill läsa Tänka, snabbt och långsamt i traditionell inbundet format eller pocket så består den av 511 antal sidor. Dess fysiska dimensioner är 180 x 110 x 30 mm och den väger så mycket som 273 g. Tänka, snabbt och långsamt ISBN är 9789188659316. Tänka, snabbt och långsamt är en fristående bok .
Läs Tänka, snabbt och långsamt som bok
För dig som vill köpa och läsa Tänka, snabbt och långsamt som traditionell bok i inbundet- eller pocketformat rekommenderar vi att köpa den hos Bokus. Rekommenderat pris är 59 men det kan komma att ändras snabbt. Klicka in hos respektive bokhandel ovan för att se aktuellt pris och enkelt beställa hem boken.
Lyssna på Tänka, snabbt och långsamt som ljudbok
Vill du lyssna på Tänka, snabbt och långsamt som ljudbok? Då rekommenderar vi att du skapar ett konto hos Bookbeat eller Nextory som är de två ledande och klart bästa tjänsterna för dig som lyssnar på ljudböcker. Klicka in till respektive ljudbokstjänst ovan och skapa ditt konto redan idag! Observera att ingen av ljudbokstjänsterna har exakt alla böcker så gör en sökning hos den tjänst som faller dig i smaken för att försäkra dig att just de böcker du vill lyssna på finns hos den tjänsten.
Läs Tänka, snabbt och långsamt som e-bok
Är du ägare av en läsplatta eller gillar du att läsa böcker via datorn eller surfplattan? Hos Bokus kan du enkelt och smidigt köpa Tänka, snabbt och långsamt som e-bok. Klicka in till respektive bokhandel ovan och beställ enkelt och billigt din e-bok.
Läs Tänka, snabbt och långsamt som pocket
Tänka, snabbt och långsamt finns i vissa fall som pocketbok. Klicka in till Bokus så ser du alla tillgängliga format för boken.
Fri frakt
Vill du köpa Tänka, snabbt och långsamt med fri frakt? Hos Bokus köper du böcker med fri frakt om du handlar för 99kr eller mer! Handlar du för mindre kostar frakten 15kr med 3 vardagar som uppskattad leveranstid. Vill du köpa Tänka, snabbt och långsamt med expressleverans på 1-2 vardagar kostar det 25kr.
Fakta om boken
- Boktitel: Tänka, snabbt och långsamt
- Författare: Daniel Kahneman
- Genre:
- Förlag: Volante
- Utgivningsdatum: 2017-12-04
- Pris: 59
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 511
- Fysiska dimensioner: 180 x 110 x 30 mm
- SAB: Doeba
- ISBN: 9789188659316
Vanliga frågor om boken
Tänka, snabbt och långsamt är skriven av författaren Daniel Kahneman
Boken i den här utgåvan gavs ut 2017-12-04.
Förlagets text om boken:
Psykologen Daniel Kahneman, som belönats med Ekonomipriset till Alfred Nobels minne för sin banbrytande forskning, anses vara en av vår tids viktigaste tänkare. Hans forskning har haft stort inflytande inom en rad olika områden från ekonomi och psykologi till medicin och politik. Men det är först nu, i Tänka, snabbt och långsamt, som hans idéer blir tillgängliga för en bredare publik. Vill du veta… …varför det är bättre att ställas inför en domare strax efter lunch än sent på eftermiddagen? …varför intelligenta kvinnor väljer att att gifta sig med korkade män? …varför investerare skulle tjäna mer på att ta en dusch än på att byta aktier? Läs succéboken “Tänka, snabbt och långsamt” så får du svaren och mycket, mycket mer. Daniel Kahnemans storverk kommer för evigt att förändra ditt sätt att tänka om hur du tänker. Daniel Kahneman är professor emeritus i psykologi vid Princeton University. Tänka, snabbt och långsamt har getts ut i över trettio länder och har sålt i mer än en miljon exemplar. *** “Boken ska helst avnjutas som ett årgångsvin, i små klunkar, så att man hinner smaka på orden, pröva exemplen och begrunda hur det komplexa innehållet långsamt har mognat fram.” -Svenska Dagbladet “Daniel Kahnemans bästsäljare gör vår värld samtidigt större och mer begriplig.” – Dagens Nyheter “Många har läst och inspirerats av storsäljare som Den tändande gnistan, Freakonomics, Den svarta svanen och Blink. Alla dessa böcker har rottrådar som kan ledas tillbaka till forskning av Daniel Kahneman.”-Jan Gradvall, DI Weekend “Inte bara en bok för den som är intresserad av psykologi eller ekonomi, utan för alla som är intresserade av mänskligt tänkande.”-Vetenskapsradion, P1 “Daniel Kahneman är en av vår tids mest originella och intressanta tänkare. Kanske förstår han bättre än någon annan nu levande människa hur och varför vi fattar de beslut vi gör. I den här storartade boken delar han med sig av ett helt livs samlade visdomar, på samma gång lättillgängligt, medryckande och skarpsinnigt. Boken är ett måste för alla med ett nyfiket intellekt.” Steven D. Levitt, professor vid University of Chicago och medförfattare till Freakonomics “Tänka, snabbt och långsamt är ett mästerverk ett helskärpt och medryckande intellektuellt äventyr av en av vår tids största psykologer och djupaste tänkare. Kahneman borde få ett Pulitzerpris att ställa bredvid sitt Ekonomipris.” Daniel Gilbert, professor i psykologi vid Harvard University, författare till Snubbla på lyckan “Det är en förbluffande innehållsrik bok: klarsynt, djup och full av intellektuella överraskningar och matnyttiga råd. Den är oavbrutet underhållande och ofta gripande. Jag uppmanar å det varmaste alla att köpa och läsa den.” The New York Times Book Review “Den här boken är ett samhällsvetenskapligt landmärke, i klass med Adam Smiths Wealth of Nations och Sigmund Freuds Drömtydning.” Nassim Taleb, författare till Den svarta svanen
Utgivande förlag: Volante