Spela Bridge 1 – Köp som bok, ljudbok och e-bok
av Göran Petersson
Jämför och hitta det billigaste priset på Spela Bridge 1 innan du gör ditt köp. Köp som antingen bok, ljudbok eller e-bok. Spela Bridge 1 är skriven av Göran Petersson och gavs ut 2010-09-03.
Bokrums betyg: ⭐⭐⭐⭐⭐
Rek. pris: 352
Bok / Ebok
![]() | |
![]() |
Ljudbok
![]() | |
![]() |
Disclaimer: Ingen ljudbokstjänst har alla böcker i sitt sortiment och utbudet hos dessa kan komma att förändras. Försäkra dig därför om att just den tjänst du väljer har de böcker du är ute efter genom att göra en sökning på dess webbplats.
Information om Spela Bridge 1
Här hittar du all information du kan tänkas vilja veta kring Spela Bridge 1. Boken är skriven av författaren Göran Petersson. Svenska Bridgeförlaget är ansvarigt utgivande bokförlag och därmed de som gav ut boken. Utgivningsdatumet för Spela Bridge 1 var 2010-09-03.
Originalspråket som Göran Petersson skrev och gav ut boken på var Svenska. Dess genre är Bridge vilket ger den Rdba som SAB. Boken finns i flera olika versioner men dess vanligaste format är Häftad.
Om du vill läsa Spela Bridge 1 i traditionell inbundet format eller pocket så består den av 140 antal sidor. Dess fysiska dimensioner är 225 x 225 x 30 mm och den väger så mycket som 532 g. Spela Bridge 1 ISBN är 9789197805049. Spela Bridge 1 är en del av serien: Spela Bridge (del 1).
Läs Spela Bridge 1 som bok
För dig som vill köpa och läsa Spela Bridge 1 som traditionell bok i inbundet- eller pocketformat rekommenderar vi att köpa den hos Bokus. Rekommenderat pris är 352 men det kan komma att ändras snabbt. Klicka in hos respektive bokhandel ovan för att se aktuellt pris och enkelt beställa hem boken.
Lyssna på Spela Bridge 1 som ljudbok
Vill du lyssna på Spela Bridge 1 som ljudbok? Då rekommenderar vi att du skapar ett konto hos Bookbeat eller Nextory som är de två ledande och klart bästa tjänsterna för dig som lyssnar på ljudböcker. Klicka in till respektive ljudbokstjänst ovan och skapa ditt konto redan idag! Observera att ingen av ljudbokstjänsterna har exakt alla böcker så gör en sökning hos den tjänst som faller dig i smaken för att försäkra dig att just de böcker du vill lyssna på finns hos den tjänsten.
Läs Spela Bridge 1 som e-bok
Är du ägare av en läsplatta eller gillar du att läsa böcker via datorn eller surfplattan? Hos Bokus kan du enkelt och smidigt köpa Spela Bridge 1 som e-bok. Klicka in till respektive bokhandel ovan och beställ enkelt och billigt din e-bok.
Läs Spela Bridge 1 som pocket
Spela Bridge 1 finns i vissa fall som pocketbok. Klicka in till Bokus så ser du alla tillgängliga format för boken.
Fri frakt
Vill du köpa Spela Bridge 1 med fri frakt? Hos Bokus köper du böcker med fri frakt om du handlar för 99kr eller mer! Handlar du för mindre kostar frakten 15kr med 3 vardagar som uppskattad leveranstid. Vill du köpa Spela Bridge 1 med expressleverans på 1-2 vardagar kostar det 25kr.
Fakta om boken
- Boktitel: Spela Bridge 1
- Författare: Göran Petersson
- Genre: Bridge
- Förlag: Svenska Bridgeförlaget
- Utgivningsdatum: 2010-09-03
- Pris: 352
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 140
- Fysiska dimensioner: 225 x 225 x 30 mm
- SAB: Rdba
- ISBN: 9789197805049
Vanliga frågor om boken
Spela Bridge 1 är skriven av författaren Göran Petersson
Boken i den här utgåvan gavs ut 2010-09-03.
Förlagets text om boken:
Spela Bridge 1 är ett utbildningspaket för nybörjare i bridge, innehållande kursbok, CD och kortlekar. Varje utbildningspaket innehåller:1 st kursbok1 st CD2 st kortlekarDet finns ingen bättre bridgeskola än den, där man lär sig den praktiska vägen, dvs att man ställs inför ett problem på en övningsgiv. Detta nybörjarpaket omfattar 12 lektioner och innehåller förutom bok även CD och två kortlekar. Samma givar som i boken finns både på CD-skivan och kan delas ut med de förpreparerade kortlekarna. Boken är tryckt i fyrfärg.Spela Bridge 1 är Förbundet Svensk Bridges nya kursserie, utgiven i augusti 2010. Den nya kursserien är sprungen ur ett nordiskt samarbete.Det nordiska samarbetet började för omkring två år sedan. Tanken är, att hela Nordens nybörjare så småningom ska lära sig spela bridge på ett och samma sätt. De får då ett gemensamt bridgesystem som grund Nordisk Standard. Norge och Danmark introducerade Spela Bridge 1 och Spela Bridge 2 förra hösten med ett gott mottagande. I Norge såldes den första upplagan snabbt slut. I dagarna utkommer Spela Bridge 3 på norska och danska. Vid årsskiftet utkommer den sista delen, Spela Bridge 4, i våra grannländer. Sverige ligger ett år efter i lanseringen och utgivningsplanen är följande:Spela Bridge 1 Augusti 2010Spela Bridge 2 December 2010Spela Bridge 3 Januari 2011Spela Bridge 4 Juni 2011Författare är Göran Petersson (Spela Bridge 1 och 2), Magnus Lindkvist (Spela Bridge 3 och 4) tillsammans med GeO Tislevoll (Norge) och Jacob Røn (Danmark).Här följer de viktigaste förändringarna jämfört med den äldre Vägen-serien:Med två eller flera fyrkortsfärger öppnar man med den lägsta. Fördelen är att 1 spader därmed blir femkortsfärg ungefär nio gånger av tio.Med 4-4 i högfärgerna bjuder man 2 hjärter som svar på högfärgsfrågan 2 klöver (efter 1 sang). Att svara 2 hjärter har blivit den moderna bridgespelarens val.Efter kravöppningen 2 klöver används närmaste bud som avslag även efter öppningshandens återbud 2 i högfärg.Innehåll:- Grunder, tips för spelet i sang (utan trumf), utspel, så förs protokoll-Kontrakt, utgång, slam, tips för spelet med trumfHonnörspoäng, balanserade händer, öppningsbud på 1-läget, maska, lågt i andra hand och högt i tredje hand-Öppningsbudet 1NT och svar-Trumfhöjningar, svarsbud på 1 i färg-Öppningshandens andra bud, trumfpoäng för spelstarka händer-Tredje färg, fjärde färg, vem är kapten?-Inkliv 1NT, enkelt färginkliv, färginkliv med hopp-Upplysningsdubbling, sammanfattning av försvarsbud-2 klöver enda krav och öppning 2NT, essfrågan 4NT (Blackwood), färgbehandlingar-Svaga öppningar (spärrbud),försvar mot spärrbud-Styrkemarkering, tävlingsbridge, etik, stopp och alert
Utgivande förlag: Svenska Bridgeförlaget