Sönder – om framkallning av Veloxpapper

Sönder – om framkallning av Veloxpapper – Köp som bok, ljudbok och e-bok

av Henry Parland

Jämför och hitta det billigaste priset på Sönder – om framkallning av Veloxpapper innan du gör ditt köp. Köp som antingen bok, ljudbok eller e-bok. Sönder – om framkallning av Veloxpapper är skriven av Henry Parland och gavs ut 1998-08-01.

Sönder - om framkallning av Veloxpapper som bok, ljudbok eller e-bok.
Sönder – om framkallning av Veloxpapper

Bokrums betyg: ⭐⭐⭐⭐⭐

Rek. pris: 169

Bok / Ebok

Ljudbok


Information om Sönder – om framkallning av Veloxpapper

Här hittar du all information du kan tänkas vilja veta kring Sönder – om framkallning av Veloxpapper. Boken är skriven av författaren Henry Parland. Podium är ansvarigt utgivande bokförlag och därmed de som gav ut boken. Utgivningsdatumet för Sönder – om framkallning av Veloxpapper var 1998-08-01.

Originalspråket som Henry Parland skrev och gav ut boken på var Svenska. Dess genre är vilket ger den Hcd som SAB. Boken finns i flera olika versioner men dess vanligaste format är Häftad.

Om du vill läsa Sönder – om framkallning av Veloxpapper i traditionell inbundet format eller pocket så består den av 123.00 antal sidor. Dess fysiska dimensioner är 200 x 118 x 6 mm och den väger så mycket som 160 g. Sönder – om framkallning av Veloxpapper ISBN är 9789189196025. Sönder – om framkallning av Veloxpapper är en fristående bok .


Läs Sönder – om framkallning av Veloxpapper som bok

För dig som vill köpa och läsa Sönder – om framkallning av Veloxpapper som traditionell bok i inbundet- eller pocketformat rekommenderar vi att köpa den hos Bokus. Rekommenderat pris är 169 men det kan komma att ändras snabbt. Klicka in hos respektive bokhandel ovan för att se aktuellt pris och enkelt beställa hem boken.

Lyssna på Sönder – om framkallning av Veloxpapper som ljudbok

Vill du lyssna på Sönder – om framkallning av Veloxpapper som ljudbok? Då rekommenderar vi att du skapar ett konto hos Bookbeat eller Nextory som är de två ledande och klart bästa tjänsterna för dig som lyssnar på ljudböcker. Klicka in till respektive ljudbokstjänst ovan och skapa ditt konto redan idag! 

Läs Sönder – om framkallning av Veloxpapper som e-bok

Är du ägare av en läsplatta eller gillar du att läsa böcker via datorn eller surfplattan? Hos Bokus kan du enkelt och smidigt köpa Sönder – om framkallning av Veloxpapper som e-bok. Klicka in till respektive bokhandel ovan och beställ enkelt och billigt din e-bok.

Läs Sönder – om framkallning av Veloxpapper som pocket

Sönder – om framkallning av Veloxpapper finns i vissa fall som pocketbok. Klicka in till Bokus så ser du alla tillgängliga format för boken.

Fri frakt

Vill du köpa Sönder – om framkallning av Veloxpapper med fri frakt? Hos Bokus köper du böcker med fri frakt om du handlar för 99kr eller mer! Handlar du för mindre kostar frakten 15kr med 3 vardagar som uppskattad leveranstid. Vill du köpa Sönder – om framkallning av Veloxpapper med expressleverans på 1-2 vardagar kostar det 25kr.

Fakta om boken

  • Boktitel: Sönder – om framkallning av Veloxpapper
  • Författare: Henry Parland
  • Genre:
  • Förlag: Podium
  • Utgivningsdatum: 1998-08-01
  • Pris: 169
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 123.00
  • Fysiska dimensioner: 200 x 118 x 6 mm
  • SAB: Hcd
  • ISBN: 9789189196025

Vanliga frågor om boken

Vem har skrivit Sönder – om framkallning av Veloxpapper?

Sönder – om framkallning av Veloxpapper är skriven av författaren Henry Parland

När gavs Sönder – om framkallning av Veloxpapper ut?

Boken i den här utgåvan gavs ut 1998-08-01.

Var kan jag köpa Sönder – om framkallning av Veloxpapper?

Vi rekommenderar att du köper Sönder – om framkallning av Veloxpapper hos Bokus. Vill du lyssna på boken som ljudbok kan du göra det hos Nextory eller Bookbeat.


Förlagets text om boken:  

_x000D_ ” – Du ljuger.Hennes ögon drog ihop sig och ett trött, horaktigt drag skar in vid hennes mungipor. Jag kände igen det, jag hade ofta observerat det i början av vår bekantskap, medan hon ännu umgicks med sina forna bekanta. – Vem var hos dig då?Hon for upp från stolen, satte händerna i sidorna och skrattade gällt och hotfullt i ansiktet på mig. – En man, i likadan grå hatt som du, men det är också den enda likheten er emellan. För du är ett rått djur!” De rör sig mellan caféer, restauranger, arbete och hem. Kanske älskar de varandra, men slumpen och svartsjukan slungar dem ständigt åt olika håll. Det handlar om en ung man och en ung kvinna i 20-talets Helsingfors, men kärleksdramat skulle lika gärna kunna ha utspelats i dag. Naken och fördomsfri är Sönder en tidslös roman som har skapat sig en plats i litteraturhistorien som märklig och genialisk.Utgåvan innehåller en efterskrift av Olle Orrje.Pressröster om Författarförlagets nyutgåva 1987:Parland applicerar inte någon som helst “psykologi” på sina romanfigurer … Det är bara absolut osentimentalt. Läs den och förundras.Carina Waern, Arbetet Parlands meningar är friskt enkla och verkar alltid befinna sig i ett nu.Eva Ström, Sydsvenska DagbladetHenry Parlands “Sönder” slutar inte att fascinera nya generationer … Med sin illusionsfria antihjälte i centrum, med sina urbana livsstämningar som kunde vara fångade var som helst i dagens Europa, talar romanen direkt till nutida läsare.Ghita Barck, Hufvudstadsbladet _x000D_

Utgivande förlag: Podium