Aprikoser i Donbas

Aprikoser i Donbas – Köp som bok, ljudbok och e-bok

av Ljuba Jakymtjuk

Jämför och hitta det billigaste priset på Aprikoser i Donbas innan du gör ditt köp. Köp som antingen bok, ljudbok eller e-bok. Aprikoser i Donbas är skriven av Ljuba Jakymtjuk och gavs ut .

Aprikoser i Donbas som bok, ljudbok eller e-bok.
Aprikoser i Donbas

Bokrums betyg: ⭐⭐⭐⭐⭐

Rek. pris: 206

Bok / Ebok

Disclaimer: Ingen ljudbokstjänst har alla böcker i sitt sortiment och utbudet hos dessa kan komma att förändras. Försäkra dig därför om att just den tjänst du väljer har de böcker du är ute efter genom att göra en sökning på dess webbplats.


Information om Aprikoser i Donbas

Här hittar du all information du kan tänkas vilja veta kring Aprikoser i Donbas. Boken är skriven av författaren Ljuba Jakymtjuk. Nirstedt/litteratur är ansvarigt utgivande bokförlag och därmed de som gav ut boken. Utgivningsdatumet för Aprikoser i Donbas var .

Originalspråket som Ljuba Jakymtjuk skrev och gav ut boken på var Svenska. Dess kategoriseras i genren: “Skönlitteratur” och finns i flera olika versioner men dess vanligaste format är Inbunden.

Om du är ute efter ISBN-numret för Aprikoser i Donbas är det: 9789189389977.


Läs Aprikoser i Donbas som bok

För dig som vill köpa och läsa Aprikoser i Donbas som traditionell bok i inbundet- eller pocketformat rekommenderar vi att köpa den hos Bokus. Rekommenderat pris är 206 men det kan komma att ändras snabbt. Klicka in hos respektive bokhandel ovan för att se aktuellt pris och enkelt beställa hem boken.

Lyssna på Aprikoser i Donbas som ljudbok

Vill du lyssna på Aprikoser i Donbas som ljudbok? Då rekommenderar vi att du skapar ett konto hos Bookbeat eller Nextory som är de två ledande och klart bästa tjänsterna för dig som lyssnar på ljudböcker. Klicka in till respektive ljudbokstjänst ovan och skapa ditt konto redan idag! Observera att ingen av ljudbokstjänsterna har exakt alla böcker så gör en sökning hos den tjänst som faller dig i smaken för att försäkra dig att just de böcker du vill lyssna på finns hos den tjänsten. 

Läs Aprikoser i Donbas som e-bok

Är du ägare av en läsplatta eller gillar du att läsa böcker via datorn eller surfplattan? Hos Bokus kan du enkelt och smidigt köpa Aprikoser i Donbas som e-bok. Klicka in till respektive bokhandel ovan och beställ enkelt och billigt din e-bok.

Läs Aprikoser i Donbas som pocket

Aprikoser i Donbas finns i vissa fall som pocketbok. Klicka in till Bokus så ser du alla tillgängliga format för boken.

Fri frakt

Vill du köpa Aprikoser i Donbas med fri frakt? Hos Bokus köper du böcker med fri frakt om du handlar för 99kr eller mer! Handlar du för mindre kostar frakten 15kr med 3 vardagar som uppskattad leveranstid. Vill du köpa Aprikoser i Donbas med expressleverans på 1-2 vardagar kostar det 25kr.

Fakta om boken

  • Boktitel: Aprikoser i Donbas
  • Författare: Ljuba Jakymtjuk
  • Genre: Skönlitteratur
  • Förlag: Nirstedt/litteratur
  • Utgivningsdatum:
  • Pris: 206
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789189389977

Vanliga frågor om boken

Vem har skrivit Aprikoser i Donbas?

Aprikoser i Donbas är skriven av författaren Ljuba Jakymtjuk

När gavs Aprikoser i Donbas ut?

Boken i den här utgåvan gavs ut .

Var kan jag köpa Aprikoser i Donbas?

Vi rekommenderar att du köper Aprikoser i Donbas hos Bokus. Vill du lyssna på boken som ljudbok kan du göra det hos Nextory eller Bookbeat. Ingen ljudbokstjänst har exakt alla böcker i sitt sortiment så kontrollera att just de böcker du vill lyssna på finns hos den du väljer.


Förlagets text om boken:  

Poeten Ljuba Jakymtjuk växte upp i en kolgruvestad i östra Ukraina. År 2014, när regionen ockuperades, förlorade hon och familjen sitt hem och tvingades på flykt. Hennes poesi är rörlig och rikt varierad och reflekterar denna komplexa erfarenhet i allt från överflödande passager om begär i en krigshärjad stad till vapenfetischistiskt babbel och utblickar i ett landskap av slagghögar och kratrar där träden ändå blommar. Lekfullheten inför katastrofen är inte bara en överlevnadsstrategi utan också en länk till historien, till 1920-talets ukrainska futurister och till andra perioder då krig och totalitarism har skövlat landet. För den svenska utgåvan av <i>Aprikoser i Donbas </i>har Jakymtjuk skrivit ett nytt förord. Ljuba Jakymtjuk, född 1985, är poet, dramatiker och filmmanusförfattare. Hon växte upp i Pervomaisk i den ukrainska regionen Donbas och studerade vid universitetet i Luhansk och Kiev, där hon numera har sitt hem. <i>Aprikoser i Donbas</i>, översatt av Ida Börjel och Nils Håkanson, är hennes första bok på svenska. <b>"Hennes skildring av krigets fasor gömmer sig aldrig bakom språket, men tar det desto mer till hjälp och förmedlar därigenom något av allt det ofattbara i människans vansinne, som är betydligt djupare och mörkare än alla gruvor i hela världen." Sebastian Lönnlöv, SvD. </b> <b>"Aprikoser i Donbas är en kärleksfull och komplex skrift och upprätthåller som sådan ett starkt försvar mot tystnaden." Gordana Spasic, Örnen och Kråkan.</b> <b>"Dikterna talar om likbilar, vägspärrar, kyrkogårdar, pansarfordon, om sönderbombade skolor, om döda Facebookvänner vars profiler fortsätter flimra förbi ( . . . ) Litteraturen kan inte hejda denna förlust. Men den kan åskådliggöra den, genom att sammanföra den med det liv som en gång fanns där. Jag föreställer mig spöken som irrar runt i Donbas rasmassor, på jakt efter sina förlorade hem. Jakymtjuk ger dem ansiktsdrag." Rebecka Kärde, DN.</b> <b>"Det finns hos henne en blick på världen som i ena stunden är troskyldigt naiv, och i nästa ifrågasättande och anklagande. Hon skriver om närheten till världen, att det som sker i hennes hemland sker i vår värld, inte på någon avlägsen plats."Björn Kohlström, Bernur.</b>

Utgivande förlag: Nirstedt/litteratur