All inclusive : välkommen till det nya landet

All inclusive : välkommen till det nya landet – Köp som bok, ljudbok och e-bok

av Lars Åberg

Jämför och hitta det billigaste priset på All inclusive : välkommen till det nya landet innan du gör ditt köp. Köp som antingen bok, ljudbok eller e-bok. All inclusive : välkommen till det nya landet är skriven av Lars Åberg och gavs ut 2019-11-05.

All inclusive : välkommen till det nya landet som bok, ljudbok eller e-bok.
All inclusive : välkommen till det nya landet

Bokrums betyg: ⭐⭐⭐⭐⭐

Rek. pris: 206

Bok / Ebok

Ljudbok

Disclaimer: Ingen ljudbokstjänst har alla böcker i sitt sortiment och utbudet hos dessa kan komma att förändras. Försäkra dig därför om att just den tjänst du väljer har de böcker du är ute efter genom att göra en sökning på dess webbplats.


Information om All inclusive : välkommen till det nya landet

Här hittar du all information du kan tänkas vilja veta kring All inclusive : välkommen till det nya landet. Boken är skriven av författaren Lars Åberg. Karneval förlag är ansvarigt utgivande bokförlag och därmed de som gav ut boken. Utgivningsdatumet för All inclusive : välkommen till det nya landet var 2019-11-05.

Originalspråket som Lars Åberg skrev och gav ut boken på var . Dess genre är Samhälle & politik vilket ger den O som SAB. Boken finns i flera olika versioner men dess vanligaste format är Inbunden.

Om du vill läsa All inclusive : välkommen till det nya landet i traditionell inbundet format eller pocket så består den av 239 antal sidor. Dess fysiska dimensioner är 220 x 140 x 20 mm och den väger så mycket som 380 g. All inclusive : välkommen till det nya landet ISBN är 9789188729279. All inclusive : välkommen till det nya landet är en fristående bok .


Läs All inclusive : välkommen till det nya landet som bok

För dig som vill köpa och läsa All inclusive : välkommen till det nya landet som traditionell bok i inbundet- eller pocketformat rekommenderar vi att köpa den hos Bokus. Rekommenderat pris är 206 men det kan komma att ändras snabbt. Klicka in hos respektive bokhandel ovan för att se aktuellt pris och enkelt beställa hem boken.

Lyssna på All inclusive : välkommen till det nya landet som ljudbok

Vill du lyssna på All inclusive : välkommen till det nya landet som ljudbok? Då rekommenderar vi att du skapar ett konto hos Bookbeat eller Nextory som är de två ledande och klart bästa tjänsterna för dig som lyssnar på ljudböcker. Klicka in till respektive ljudbokstjänst ovan och skapa ditt konto redan idag! 

Läs All inclusive : välkommen till det nya landet som e-bok

Är du ägare av en läsplatta eller gillar du att läsa böcker via datorn eller surfplattan? Hos Bokus kan du enkelt och smidigt köpa All inclusive : välkommen till det nya landet som e-bok. Klicka in till respektive bokhandel ovan och beställ enkelt och billigt din e-bok.

Läs All inclusive : välkommen till det nya landet som pocket

All inclusive : välkommen till det nya landet finns i vissa fall som pocketbok. Klicka in till Bokus så ser du alla tillgängliga format för boken.

Fri frakt

Vill du köpa All inclusive : välkommen till det nya landet med fri frakt? Hos Bokus köper du böcker med fri frakt om du handlar för 99kr eller mer! Handlar du för mindre kostar frakten 15kr med 3 vardagar som uppskattad leveranstid. Vill du köpa All inclusive : välkommen till det nya landet med expressleverans på 1-2 vardagar kostar det 25kr.

Fakta om boken

  • Boktitel: All inclusive : välkommen till det nya landet
  • Författare: Lars Åberg
  • Genre: Samhälle & politik
  • Förlag: Karneval förlag
  • Utgivningsdatum: 2019-11-05
  • Pris: 206
  • Format: Inbunden
  • Språk:
  • Antal sidor: 239
  • Fysiska dimensioner: 220 x 140 x 20 mm
  • SAB: O
  • ISBN: 9789188729279

Vanliga frågor om boken

Vem har skrivit All inclusive : välkommen till det nya landet?

All inclusive : välkommen till det nya landet är skriven av författaren Lars Åberg

När gavs All inclusive : välkommen till det nya landet ut?

Boken i den här utgåvan gavs ut 2019-11-05.

Var kan jag köpa All inclusive : välkommen till det nya landet?

Vi rekommenderar att du köper All inclusive : välkommen till det nya landet hos Bokus. Vill du lyssna på boken som ljudbok kan du göra det hos Nextory eller Bookbeat.


Förlagets text om boken:  

Sverige är ett nytt land! Både för invandrarna som kommer hit och för dem som redan bor här.Här erbjuds en migrationspolitik på löpan de räk ning och ett välkomstpaket som garan te rar försörj ning, bostad, utbildning, sjuk vård, tand vård, tolk hjälp och pension. All Inclusive.Här bjuds också på ökad segregation, en sko la i förfall, fler skjutningar, mer heders kultur, växande vårdköer och större otrygghet. All Inclusive. I All Inclusive försöker Lars Åberg beskriva det nya land som vuxit fram inför våra ögon. Särskild uppmärksamhet ägnar han barnen, de som är vår framtid. All Inclusive är tredje delen i Lars Åbergs unika trilogi om Sverige idag. De tidigare böcker na, de hyllade Framtidsstaden och Landet där vad som helst kan hända, utkom 2017 och 2018.Om Framtids staden (2017): En av de viktigaste böckerna jag läst på mycket länge. Widar Andersson i Folkbladet Lars Åbergs bok om Malmö är en rysare. Politikerna måste ta hans ödesmättade fråga på allvar. Patrik Kronqvist i Expressen Åberg kan sitt Malmö angelägen läsning för var och en som vill förstå sig på Sveriges tredje största stad. Heidi Avellan i Sydsvenskan Åberg kallar en spade en spade utan rädsla för norma lise ringar. Framför allt beskriver han inte problem som utmaningar. Det känns på något sätt journalistiskt. Johannes Nesser i Journalisten Om Landet där vad som helst kan hända (2018):Sylvass kritik mot felen i svensk integrationspolitik. Åberg går på djupet … vilken journalist och skribent! Sakine Madon i Vestmanlands läns tidning Åberg beskriver förtjänstfullt och elegant ett Sverige där människor upplever att de mest grundläggande funktioner som vård och skola inte längre fungerar. Jenny Tedjeza i Proletären Läsvärd och habilt avfattad fungerar väl som en överblick för den som vill försöka förstå vad som har hänt med med Sverige under övergången från ett täm ligen homogent till ett mycket heterogent land. Dan Sylvebo i Smedjan När jag läser Lars Åbergs bok frammanas i mitt inre två andra böcker. Den ena är Evelyn Waughs En förlo – rad värld, den andra George Orwells Vägen till Wigan Pier en sökande bok. Det gör den inte mindre läsvärd. Snarare är den kanske ett mikrodestillat från och på ett Sverige som söker sig självt. Jens Stilhoff Sörensen i Respons

Utgivande förlag: Karneval förlag